Kategóriák
Könyv Kulturmix Olvasós

A fűszermesternő

Eszembe jutott a  közelgő VKF  apropóján, hogy már régebben akartam itt írni erről a könyvről. Most bepótolom.

Aki szeretne megtanulni főzni belőle, mondjuk indiai módon,hiszen az író onnan származik,az csalatkozni fog.
De aki egy különleges, misztikus mesére vágyik, annak jó szívvel ajánlhatom.

Chitra Benerjee Divakaruni
A fűszermesternő


A főszereplő, Tilo, egy lány, aki különleges képességeket fedez fel magában, majd kiválasztottként a Fűszerek Szigetére érkezik. Itt többedmagával a Főmesternőtől megtanulja hallani a fűszerek hangját, megismeri felhasználásuk különleges módját,s ezáltal nem mindennapi hatalmat nyer az emberek fölött.
De hogy ezzel élhessen, a saját életét mások szolgálatába kell állítani és nagyon komoly, kemény szabályoknak alávetnie magát.

A varázslat egy amerikai városba, Oaklandbe röpíti, ahol egy fűszerboltban tér magához, egy öreg testbe zárva.
Lassan megismeri a boltba betérő emberek problémáit, s a maga módján, a fűszerek varázserejével segít rajtuk.Az idők folyamán lassan belefűződik némelyikük életébe, túllép a szabályokon, a szigorú tiltás ellenére. Közben bepillanthatunk az Amerikába vándorolt indiaiak sajátos életvitelébe, ezen keresztül  a nők mindennapjaiba.
Aztán egy napon egy titokzatos idegen érkezik a boltba, aki fenekestől felforgatja Tilo egész addigi életét. S innen kezdve nincs megállás, a szabályok semmivé lesznek, hiába szól figyelmeztetően a fűszerek hangja, hiába tudja, hogy a vesztébe rohan, többé nem ura sem magának, sem a rá bízott fűszereknek.

Nagy élvezettel olvastam végig, nem tipikus „csacsogós, női”  könyv, hanem olyan, mint egy különös álom.
Azt is megmondom, hogy a végét kicsit agyoncsapta az író, de még ezért sem haragudtam nagyon, mert ezzel együtt is nagyon kedvemre való volt.
Most persze nem találtam meg , hogy valami információt írhassak az írójáról, valahová besuttyantottuk a polcokon, de úgy emlékszem, hogy Amerikában él  és a könyvből  filmet is forgattak és valamelyik Miss World indiai nyertese volt a főszereplője.
És még valami. Nagyon tetszett a borítója és az is, hogy normálisan van lektorálva, mert  utálom, mikor valami rosszul van írva, mondjuk hiányoznak betűk, vagy elírás van egy könyvben.

(Olyan hibákra gondolok, mint amiket én szoktam itten lőni, pl. csikotorta…)

17 hozzászólás a(z) “A fűszermesternő” című bejegyzéshez

Ezt a könyvet én is elkezdtem olvasni, de annyira nem kötött le az eleje, hogy abbahagytam. Ezek szerint hiba volt :)
Rita

Rita, ez szigorúan szubjektív vélemény, nekem tetszett, de ez nem jelenti azt, hogy másnak is.Eleje tényleg kicsit nehezen indult, de két könyv fogott ki rajtam idáig annyira, hogy nem bírtam elolvasni, úgyhogy nem vagyok mérvadó.
Nekem élmény volt.

off: kerestem nálad spárgareceptet;)
on: melyik kettő? mármint könyv? (hogy tudjam egyezik-e az ízlésünk. ill. mondj kedvenc könyvet még!)

És találtál? :o))
Az egyik Szántó Györgytől a Kastély volt. A másikról tán máskor.Ha majd eszembe jut..
Hornby,G.Durrell (YEAH!!),Hrabal,Karinthy, a Frigyes,Vámos M.,Fekete I.,Parsons,Vonnegut, szóval nem túl különleges, aztán van egy csomó egykönyves is, most hirtelen ezek jutnak eszembe.Meg kellene a polcokat nézni.Ja, és a kedvenc kertkönyveim!!Meg a versesek

Szia, azt tudtad, hogy filmet is csináltak belőle, a gyönyörű indiai Aishwara Rai főszereplésével? Én is csak DVD-n láttam, de nagyon felkeltette az érdeklődésemet, amit írtál.

oks, ennyi elég. (amik nem tetsztettek, azokról sosem hallottam. a másodikról pl. abszolút nem:)
elolvasom a fűszermesternőt:)

Igen, Rio, ottan írom a vége felé, csak ennyire pontosan nem tudtam. A film milyen volt?

Zsuzska, aztán ne szídj…

A cím láttán arra számítottam, hogy most majd megírod, milyen fűszereket termesztesz és én majd abból rengeteget tanulok és én is termesztek, de ez sem baj, könyvekről is szeretek olvasni.

Kedves Eszter, szívesen tenném, de momentán még mindíg meztelencsigákat tenyésztek, növénytermesztés helyett, a rusnya dögök fölették a koriandert, a bazsalikomot, a kakukkfüvet, most álltak neki a zsályának…Egyetlen túlélő a borsikafű, a szurokfű és a tarka kakukkfű.Azt hét végére írták fel az étlapra.
Ha nincs csigád, minden különösebb fikflakk nélkül szépen tenyésznek a fűszerek, nem kell hozzá okosság.

Igen, abban a pillanatban, hogy lenyomtam a „küldés” gombot, rájöttem… vertem is a fejemet az asztalba rendesen :-) nem láttam a filmet, a könyvet sem olvastam, csak úgy megörültem annak, amit irátl, hogy egyből hozzá kellett szólnom… elnézést :-(

Rio, lehet, hogy nem viccnek szántad, de jót mulattam, ez aranyos. Semmi baj!!:o))))

Szerelemmel fűszerezve a film címe, és már kölcsönözhető a videotékákban.

Kedves Csigamesternő!
Sehol nem találom a vonatkozó meztelen csigás recepteket, pedig, mint írja, idén szokatlanul bő a termés. Lehet, hogy nálam van a hiba? :)
Rushdie-tól olvastad a Mór utolsó sóhaja címűt? Közvetve az is a fűszerekről szól, valahol. Egész pontosan a borsról :) Meg persze sokkal többről, de ugyancsak varázsos. Az általad ajánlottat nem olvastam, de igyekszem pótolni :)

Kedves Csokimesternő!
Csigásrecept: miután elmúlt kezdeti széplelkűséged, kert romba omolása után, gondosan hints minden csigára egy csipet sót. Akkor jó, ha enyőke lesz belőle.
Őtőle egy valamit olvastam, de az nem ez volt. De úgy látom, hiány ez énnálam, amit be kell hoznom hamarost.
Ha ezt a könyvet kihagyod, nem veszítsz túl nagyot, de nekem valahogy mégiscsak tetszett.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.