Peaky Blinders
Cillian Murphy az első filmje, a Disco pigs óta a kedvenc színészek egyike. Ha valamiben benne van, annak legalább az a része garantáltan jó.
Az ír indie filmek amúgy is közel állnak a szívemhez, és nem ő az egyetlen a felhozatalból, aki biztos befutó mindig és akkor most csak Colm Meany és Brandan Gleeson akiknek a neve beugrik.
Murphy kicsit megosztó, de ez leginkább a külseje miatt van, azt hiszem. Engem egy (mostanra kissé lestrapált) utcagyerekre emlékeztet, valamint elképesztő szeme van. De a lényeg inkább azon van, amit csinál és ahogyan.
A magánéletben is szimpatikus fickó lehet. Kerüli a bulvárt, médiaeseményekre nem jár, csak a kötelező promózásokra, de oda is muszájból.
Cuki családapa, két kicsi gyereke van, 21 éves kora óta van együtt feleségével, Yvonne McGuiness képzőművésszel, aki főleg videoinstallációiról ismert . Londonban élnek, meglehetősen visszafogottan és feltűnésmentesen.
Murphy színházi színész is. Sok év után tért vissza Enda Walsh Misterman című egyszemélyes darabjával a színpadra, amivel Íroszágban, Angliában és Amerikában is nagy sikert aratott.
Kihelyezett tudósítónk Londonban látta a darabot és élete legnagyobb színházi élményének tartja.
Amikor kiderült, hogy egy angol sorozatban, a Peaky Blindersben ő lesz a főszereplő, tudtam, hogy nekem ezt meg kell néznem.
A címszereplő angol geng a valóságban is létezett Birminghamben, a XIX. század végefelé- XX. elején angol történészek szerint.
Nevüket a jellegzetes fejfedőjükről kapták. A szakértők sem biztosak benne, hogy azért-e mert az ellenző alá pengéket varrtak és fegyverként használták, vagy egyszerűen csak a sapka sildjének formája miatt.
Két igazi sapkás gengszter 1904-ből, a jobboldalinak különösen elbájoló arckifejezése van. Igazi fogdás fotó, boltfeltörésért, biciklilopásért kapták el őket.
Szóval a nevet illetően megoszlanak a vélemények, más források szerint a sapkát arra is használták, hogy az ellenzővel jól orrba vágták akivel épp bajuk volt, pillanatokra harcképtelenné téve evvel.
A ruházatuk is gondosan megtervezett volt, a sapka alapvetés, és minden magára valamit adó bandatagnak sárgaréz gombos volt a nadrágja.
Van még róluk sok okosság, aminek a felében nem egyeznek a szakértők, de a sztorinak ez a valóságalapja.
A történet egy gengszter család körül bonyolódik az I. világháború után, a helyszín természetesen Birmingham.
A klánfőnök Thomas Shelby (Murphy), ő irányítja az egész családot és a kapcsolt részeket a fertőben.
Főleg fogadásokkal keresik a kenyérre valót, némi bundázással elegyítve.
Fontos szereplő a nagynéni, Polly Gray (Helen McCrory), aki a bizniszt irányította, míg a férfinép a háborúban szolgált.
Grace (Annabelle Wallis), a csaposlány, akiről kiderül később, hogy meglehetősen sokoldalú.
A háború után a Shelby family olyannyira virágzóan tevékenykedik, hogy törvényileg már nem tűrhető tovább, hát megjelenik a színen a nem kevésbé rettenthetetlen és eléggé genyó ellenfél Chester Campbell ( Sam Neill) detektív személyében Belfastból.
Annyira nagy felhajtás van a dolog körül és olyan erősen veszniük kell a sapkásoknak, hogy Campbell magának Churchillnek tartozik elszámolással.
Kiderül, hogy igazából Campbellt sem annyira a Shelby família érdekli, hanem egy ládányi komoly fegyver, ami valahogyan eltűnt és neki meggyőződése, hogy a banda lopta el.
Ha a keresés közben elhullanak közülük páran, külön haszon.
Miközben ő eszelősen próbálja visszaszerezni a fegyvereket, bevetve egy titkosügynököt is, Shelbyéknek egyéb gondjuk is akad.
Van egy kis szocialistás politikai szál, némi sztrájkkal fűszerezve, egy kis harcolás más bandával, terjeszkedési kísérletek, kimaradhatatlan szerelmi bonyodalmak két oldalról.
Az összes nagyratörő terv mögött Thomas áll, különböző bonyolult manőverekkel próbálva előre jutni, és akkor még ott vannak a fegyverek, ami miatt Campbell valójában a városba érkezett.
Remek cserealapnak ígérkezik, de aztán előre nem látott dolgok történnek.
Thomas nagy stratéga, szeretné a disznóságokat leváltani valami legális boltolásra, de mire eddig eljut, elég sok minden történik. Vér is folyik bőven.
Erős szál, hogy a férfiak zöme még mindig betege a háborúnak, igazából egyikőjük sem tudja feldolgozni az ott átélt rettenetet, van aki alkohollal, van aki droggal próbál túlélni.
Ahogy a történet halad előre, a személyes bosszú is bekerül a kipipálandók közé Campbell amúgy sem rövid listájára.
A többi szereplő sem akármilyen
Billy Kimber, a lóversenykirály szerepében Charlie Creed-Miles
Paul Anderson mint Arthur Shelby Jr.
Kedvenc Chibsem a SOA-ból, Tommy Flanagan: Arthur Shelby Sr.
Iddo Goldberg Freddie Thorne szerepében
Joe Cole John Shelbyként az elmaradhatatlan fogpiszkálóval.
A lelkesedésem egészen kicsit megbicsaklott bizonyos pontokon.
De ez csak egy apró része annak, hogy ezzel párhuzamosan rettentően élveztem a sztorit, az elképesztő ruhákat, a borzalmas felborotvált frizurákat, azt, hogy Tommy ilyen erős intellektust és csavaros agyat kapott, a fényképezését az egész filmnek.
Murphy tökéletes a szerepre, nagyon tudnak lavírozni a könyörtelen és a mélyen érző határok között a karakterrel.
Sam Neillről is tudjuk hogy jó színész, annyira görény, hogy viszket az ember tenyere, abszolút jó páros Murphyvel.
A képi világért odavagyok, nem elégednek meg azzal, hogy jó sötét minden, csak hogy érzékeltesse hogy mennyire nagy bűnben vagyunk már benne. Szeretem a közelképeket is, szinte az egész nagyon szűk vágással van forgatva.
Az óriási rajongótábor mellett kritikát is kaptak bőven, némelyikkel egyetértek.
Sokan a történelmi hűséget emlegetik, hát teszek én a történelmi hűségre, ha nem dokumentumfilmről van szó. Ez pedig nem az, nekem egy sorozat szórakoztató legyen, ne történelemóra.
A másik, ami minden egyes esetben előjön, az akcentus. Na ebben aztán piszkosul nagy szakértő mindenki.
Esetleg ha valakit előszednének, aki ott és akkor élt, és ő reklamálna, még hagyján. Akkor sem metszeném fel az ereim, ha neki nem tetszene, mellesleg.
Mindenki tökéletesen otthon van a múlt század eleji Brummie akcentusban, de késhegyre menően.
Én meg csak teljesen tudatlanul élvezem ahogy beszélnek, egyszerűen egy élmény.
Van aki felhozta, hogy túl takarosan néz ki a városrész, ahol játszódik. Hát ez kétségtelenül igaz .
Biztos, hogy egy olyan környéken, ahol leginkább szegények éltek, elképesztő mocsok lehetett.
Alighanem engem eléggé nehéz kizökkenteni, ha ráhangolódok valamire, mert ez sem érdekel. Nekem csak tolják a mesét én meg majd önfeledten szórakozom.
A másik óriási, ahogy öltöztetve vannak, na ennek véletlenül nincs annyi szakértője. Még a pengébe sem kötnek bele, pedig mennyire nem egyeznek a történészek sem az elnevezés okában.
Egy ilyen ziccert nem hagyhattak ki a készítők, ott vannak a pengék a sild fölé bevarrva és használják is verekedés közben.
Sajnos a rézgombok lemaradtak, de a nadrágok hangsúlyosan bokalengősek.
A frizurájuk egy külön élmény.
A zene önmagában megérne egy posztot, mai zenéket válogattak hozzá, főleg Nick Cave & The Bad Seeds, tőlük a fő téma is, White Stripes által feldogozott számok, Tom Waits.
Mostanában eléggé kreatívok a sorozatok zenei szerkesztői, nekem nagyon passzolt a mai zene és különösen Cave hangja ehhez a sötét atmoszférához.
A kitaláló-író Stephen Knight, rendező Otto Bathurst és Tom Harper.
A BBC 2-n vetítették, egy erős 3 milliós kezdés után lement egy kicsivel több mint kettőre.
Ennek ellenére jön a második évad jövőre,hurrá.
Újabb 6 részt berendeltek, annyit lehet tudni, hogy meglepő helyeken fognak felbukkanni és persze a bandák közötti harcok sem maradnak el.
Tommy vezetésével próbálnak az elit népek közé bekerülni, de hát a baljós erők, azok aztán majd jól megbonyolítják a dolgát.
A második évad ősz körül várható, lassan a forgatás is megkezdődik.
Valamelyik este pont láttam ezzel a sráccal egy filmet a tévében, és éppen azon gondolkoztam el, hogy milyen lehet az életben. Örülök, hogy jó fej, mert nekem is nagyon tetszik, tetszett mindig is. Kíváncsi vagyok a sorozatra, köszi, hogy felhívtad rá a figyelmem!
Gabi, mi szerettük, remélem fog tetszeni neked is. A Peacockot láttad? Azért nyugodtan kaphatott volna egy Oscart, elképesztően jó volt benne.
Nem láttam, de most megnéztem a trailerét… ajjaj. Megkérem a fiamat, hogy szerezze meg nekem.
Az ajánlásaidra hallgatok, pont ennek a nagykamasz gyereknek lett az egyik kedvenc könyve a Könyvtolvaj, amiről még a régi blogodon írtál. Nekem is nagyon tetszett és most láttam, hogy film lett belőle, amitől azért tartok.
Köszi! Gabi
Mindig mérges vagyok, hogy ilyen filmek eltűnnek a süllyesztőben szinte nyom nélkül, helyette a szemetet tolják nagy erőkkel.
Nem mondom, hogy tökéletes, de a sztori és Murphy játéka megérdemelné, hogy többen tudjanak róla, hogy egyáltalán készült ilyen film.
Nagyon örülök, hogy a fiadnak is tetszett, nekem változatlanul az egyik legnagyobb könyvélmény.
A filmmel fenntartásaim vannak nekem is, Geoffrey Rusht nagyon szeretem, de hogy ezt a sztorit vászonra hogy lehet átrakni, nem igazán tudom elképzelni.
Szívesen, én is:)
Az írásod végén lévő megjegyzéseiddel tökéletesen egyetértek, imádtam az egészet úgy ahogy volt, alig várom a folytatást :-)
A második évadban nekem pici csalódás volt Tom Hardy figurája, de ennek ellenére én is nagyon várom a hármast:)