Az a piszok toklász
Itt a nyár vége és ezzel együtt a toklász, ami ugyan egész nyáron jelen volt, de nálunk valahogy most van a csúcsidő, a hosszú szárazság miatt tele van száraz kalásszal minden.
Felénk sok helyen van és gyakran találok a kutyák szőrében, és szétszórva itt-ott a házban is, pedig minden séta után eléggé alaposan át vannak nézve.
Sok ismerős kutya van, akik már megjárták, fülbe, ujjak közé, egyéb helyekre fúródott toklásszal. Rettenetes dolgokat tud okozni (egészen komolyan, nem akarok állatorvosi képeket berakni, de egészen horrorisztikus eredménye ha van ha valahová beférkőzik) és mostanság már sajnos nagyon nem mellékes, hogy tetemes állatorvosi költséget jelent bármilyen, kicsit is nagyobb beavatkozás.
A toklász befúródhat a bőr alá, és még sokkal veszélyesebbé teszi, hogy lenyelhetik vagy akár felszippanthatják az orrba, de fogak közé, garatba is be tud fúródni.
A toklász az egérárpa termése, rettentően hegyes a vége, gyakorlatilag bárhová képes befúródni és olyan mikroszkopikus kis horgok vannak rajta, amelyek csak befelé mozogni engedik, visszafelé nem.
Ha már befúródik a bőr alá, és nem derül ki rögtön, rémes dolgokat tud csinálni, bárhová eljut, és ha már elkezd lebomlani, akár több helyen is okozhat bajt, ráadásul ilyenkor már megtalálni is nagyon nehéz.
Igazából semmivel nem lehet megtalálni, csak a gyulladás, vagy fájdalom mutatja, hogy ott valami van.
Mik a figyelmeztető jelei, hogy toklász van a kutyában?
Fül: a kutya rázza a fejét, vakarja, vagy dörgöli a fülét mindenhová, esetleg ferde szögben tartja a fejét.
Szem, szemhéjak: a szem begyullad, váladékozik, könnyezik
Száj, íny, nyelv: ha a szájba kerül, befúródhat a toroknál, mandulánál, és gyulladást, duzzanatot okoz
Orr: tüsszögés, a kutya a mancsával az orrát dörgöli, orrfolyás
Tüdő és egyéb belső szervek: komoly rosszullét, zihálás, hányás
Hogyan előzhető meg a baj?
Rövid szőrű kutyánál kicsit könnyebb a helyzet, mert jól látható, ha toklász kerül a szőrére. Hosszú szőrnél, ha már valaki mindenképp ragaszkodik ezekben az eszelősen meleg nyarakban is a bundához, legalább a mancsok,lábujjak közt, fül (belül is), hajlatok környéke legyen lenyírva. Egyrészt kevésbé szedi össze, másrészt jobban látni. Minden séta után alapos átvizsgálás, különös tekintettel a fenti testtájakra.
Spánieleknek fülén-fején láttam már nylonharisnyát ráhúzva, ami a füleket nem hagyja szabadon lifegni, fajtától függetlenül cipőt, nyáron is, füldugót, vattát a kutyák fülében, szóval vannak módszerek, még ha macera is.
De a legjobb: lehetőség szerint kerülni azokat a helyeket, ahol egérárpa nő, tudom, hogy ez sem egyszerű, mert a mi utunk is ilyen helyen vezet.
Az egyik barátunk, Első Szarbafekvő Béla épp most kínlódik gennyes dobhártyagyulladással a toklász miatt, és Rudolf Ügynök gazdájától a napokban hallottuk az első kutyája történetét, akinek az orrjáratba ment a toklász, és olyan pusztítást okozott, mire kiderült, hogy el kellett altatni a kutyát.
Nálunk Nándi az egyszerűbb eset, bármit lehet vele csinálni, hagyja magát, imád fésülködni, vagy legalább matarásszak a szőrében, csak úgy céltalanul akár. Lujza nehezebb feladat, ő kifejezetten hisztis minden művelet miatt, ami a lábait érinti. A fején, sőt a fülében lehet a nyírógépet túráztatni nyugodtan, de amint a lábára kerül a sor, herkulesi ereje lesz és törtet elfelé mindenen keresztül. Őt már nem is akarom erőltetni, félek hogy túlhúzza magát, elég neki a meglévő baja, viszont pont ezért dupla gondossággal kell figyelni rá.
De mindkettő nyírva van, ez nagyon leegyszerűsíti, hogy meglássam a toklászt a szőrükön.
És hogy legyen valami pozitív végkicsengés is: kettő darab toklásztalan kutya a zöldben
Legutóbbi hozzászólások