Málnalekvár tartósítószer nélkül, pektinnel (vagy Stabarkkal)

Kedvelt bejegyzések

6 hozzászólás

  1. Szerintetek ebben az üveget fejtetőre állítjuk módszerben tényleg van valami? Én nem hiszek benne, de meggyőzhető vagyok. Én celofánt szoktam a csavaros tető alá simítani, hogy ezzel emeljem a tisztasági fokot.

  2. Cserke szerint:

    @”saját levében” , szerintem a nagyon forró beltartalom ami a dunsztolással egy jó darabig még magas hőmérsékleten tartja az egészet az összes nem odavaló csírának-mifenének véget vet, és így megfordítva az egész belső részt éri. Plusz sokkal jobban ráfeszül a tető az üvegre ahogy hűl ki.

    A te módszered is biztos jó, csak én lusta vagyok és így a celofánolás műveletét megtakarítom.

    Nekem ez bevált, legutóbb, mikor pár éve romolgatott egy-két dolog, ugyanabból a gyümölcsből anyámnál készült lekvárt szintén ki kellett dobni, azzal lehetett valami.

  3. Pomme Pomme szerint:

    A befőzőautomata használati utasítása azt írja a celofánról, hogy lehet, hogy nem tudod miatta egészen szorosra csukni a fedőt, és akkor ott bemehet mindenféle gonoszság. De nem tudom, mennyi benne az igazság…

  4. PartizánOrsi szerint:

    Az üvegfejreállítós módszer állítólag azért jó, mert az üvegben lévö maradék levegö átbuborékol a forró cuccon és csírátlanodik. Ha hiszünk benne, müködik :-)

  5. Cserke szerint:

    @PartizánOrsi, szerintem logikus a dolog, így teljesen átforrósodik az egész cucc, tetejétől az aljáig. És majdnem tetejéig rakom az üveget, ne maradjon hely a nem odavaló cuccoknak.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .