Rettentően bő lére eresztve. Levesológia

Kedvelt bejegyzések

10 hozzászólás

  1. zsuzska szerint:

    en nem is passzianoztam, es meg akartam volna olvasni sokat a kremlevesekrol, meg a levesbetetekrol.
    Meg, meg, meg.

  2. lorien szerint:

    Ismet csak csatlakozni tudok az elottem szolohoz :) Stilszeruen eppen levest fozok, de kozben azert meg tudtam volna tobbet is olvasni!

  3. Beatbull szerint:

    … vagy épp az ebédet főzi, s közben Neo-t hallgatva körülnéz neten, hogy ki milyen levessel rukkolt elő ;)
    Nagyon szép levesesszé sikerült összehoznod, élvezet olvasni! Ezt a 18. századi leveskockás dolgot nem is tudtam még eddig – csak azt, hogy a mai porlevesek a 20. századi háborúk során feltalált élelmiszerporításból nőtték ki magukat. Mint sokminden más is. Nálam már több mint 2 éve nem került levespor, kocka vagy vegeta az ételekbe – egyszerűen sokkal finomabb, kellemesebb a saját alaplé. S nem is macerás, még a marha alaplé sem, hisz éjszaka elrotyoghat magában.
    Még a leves zsírtalanítását szeretném megemlíteni, amire ugye két módszer terjedt el: A hűtőben lehűlés után leszedhető a zsírréteg, illetve forrón konyhapapírral leitatható a felúszó zsír. Most az utóbbi időben bukkantam egy praktikus harmadik lehetőségre, mely egy olyan kancsón alapul, ahol alul található a kitöltője. Itt “Fettabschöpfer”-nek nevezik, s többféle gyártótól is kapható. Alapléfőzésekhez, főleg a zsírosabb marha- vagy csirkealaplevekhez nagyon praktikus.

  4. Mamma szerint:

    Csatlakozom a többiekhez!! A levesbetétekkel igen zordul bántál, ezt kérném egy külön posztban részletezni!!:-))

    Igen, a régi rómaiak több szempontból is a szívem csücske, tudtak élni, bár úgy tudom, pont levest nem ettek:-))) viszont rengeteg sültet, húst, halat, belsőséget, hozzá friss zöldséget, utána pedig édes gyümölcsöket dióval, mandulával, mézzel csorgatva:-))) nagyjából úgy, mint ma!! Persze csak a gazdagok, a szegények kenyeren, vizen, meg némi gyümölcsön, száraz babon éltek:-))))
    Cserke, úgy tudom, hogy még a középkor előtt kenyérből formáltak kanalat, azzal ették ki a levest a cipóból, amikor még mélytányér sem volt – de lehet, hogy ez csak legenda:-))

    Beatbull, ezt a Te harmadik verziódat én évekig kerestem, láttam valahol, végre 3 éve nekem is van egy ilyen alulcsőrös kannám, ahol a folyadéknál megáll fent a zsír. őrülten praktikus, szerintem jobbsvádájú virágöntöző kanna is megteszi, aminek lent van a kiöntőkéje.

  5. Beatbull szerint:

    Hmm, Mamma, most ahogy így mondod, tényleg! A viráglocsolókanna ugyanilyen “alulfolyós” ;)

    ui: a levesbetéteket én is úgy értelmeztem, hogy külön poszt lesz róluk (???) ;)

  6. mirna szerint:

    Furi levest főzök épp, fehér és vörös babból, répából, hagymából, borssal, csilivel és fahéjjal. Tök jó, még a gyereknek is ízlik. főtt tojással fogjuk nyomni.

  7. anyámlánya szerint:

    na, most csak annyi: pazar információhalmaz, s mindehhez elég egy posztot elolvasni! :-)

    és még kellően érdekes is!

  8. Cserke a levesológia kiemelkedő alakja!

  9. Cserke szerint:

    Zsuzska, ha még eszedbe jut valami, megadom a jelszómat jó?:) Én kidőltem…

    Lorien, neked is mondom:) Ma bolondház volt errefelé, kész vagyok.

    Beatbull, nem is gondoltam volna, hogy nálad kockából fő:)
    Látod, a zsírtalanítás eszembe sem jutott, jóég, gyűlik, gyűlik. A kis kancsó meg nagyon jó lehet, nem találkoztam még ilyennel.

    Mamma drága, pedig Apicus a tudorok szerint római volt és ha tőlünk maradt ránk levesrecept, akkor kinek főzte, ha nem nekik? Valahol olvastam erről a kenyérkanálról, tessék, ez is lemaradt, köszi:)
    Egyébként kölcsönadhatnál a jó kis rendszerező tudományodból, kezdek kidőlni, pedig még sehol sem vagyok…
    Kanna szuper ötlet!

    MIrna és eltitkolod, milyen leves az, vagy esetleg megosztod velünk?

    Anyámlánya, üdv a fedélzeten:

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .